Київське товариство угорців

Київське товариство угорців (КТУ), як незалежне самокероване добровільне громадське об’єднання. створено 17 грудня 1989 року представниками угорської національної меншини, які проживають у м. Києві.
Метою діяльності Товариства є сприяння збереженню угорських національних традицій, мови, культури в інтересах формування, розвитку національної свідомості угорців, що мешкають в Україні. КТУ співпрацює з культурними об’єднаннями Закарпаття, Угорщини та інших країн у заходах, що мають на меті збереження пам’ятників угорської історії і архітектури, інших культурних цінностей, дослідження пам’ятників, що пов’язані з видатними діячами угорської культури, і на увічнення їх пам’яті.
За даними перепису населення у 2001 році в Києві проживало 256 чол., які за національними ознаками вважали себе угорцями. За 20 років, що минуло, членство в КТУ змінювалось, але завжди залишалось достатнім для вирішення актуальних завдань. Свого часу Товариство було створено вихідцями із Закарпаття, угорцями за походженням. Тому проблеми рідного краю завжди залишались важливими при формуванні програмних засад діяльності організації. Членами Товариства в різні часи існування були чимало видатних представників науки, культури і спорту України.
В рамках Товариства було створено і здійснює свою роботу декілька професійних організацій і закладів. До них відносяться: угорська недільна школа, угорська реформатська громада, Київське товариство угорсько мовних вчених, Київське товариство ім. Ференца Ліста.
За час свого існування Товариством здійснено чимало акцій та заходів, які мали на меті реалізацію програм, розроблених відповідно до статутних завдань.
Зокрема, в 1991 році Товариство стало одним з ініціаторів та засновників єдиної на сьогоднішній день загальнодержавної організації угорської меншини – Демократичної спілки угорців України (ДСУУ). Сфера діяльності Спілки переважно концентрується в регіоні компактного проживання угорців, тобто в Закарпатті. Тому питаннями щодо координації дій на загальнодержавному рівні займається саме Київське товариство.
В 1997 році в угорському урочищі біля Аскольдової могили зусиллями Товариства встановлено пам’ятний знак на честь проходження угорців у ІХ сторіччі через Київ в пошуках батьківщини. Висічені в граніті слова Нестора Літописця: „Идоша Угри мимо Кієвъ горою, єжє ся нынъ зоветь Угорськое, пришєдъшє къ Днъпру, сташа вэжами” свідчать про можливість співіснування різних традицій і культур.
В 1998 році за власні кошти Товариства було обладнано декілька приміщень для розміщення закладів, діяльність яких пов’язана з забезпеченням статутних завдань КТУ. Цей офіс, під умовною назвою „Угорській дім” проіснував до 2007 року, коли міська влада, незважаючи на неодноразове звернення різних державних структур України і Угорщини, змусила Товариство залишити приміщення.
Під егідою Товариства щорічно проводяться різні заходи культурного спрямування, серед яких слід відмітити Дні угорської культури в Україні. За останні роки ці події носять більш різноманітний характер, завдяки включенням в програму заходів святкування Міжнародного дня фінно-угорських народів.
В 1998 році Товариством була запропонована і реалізована ідея встановлення на стіні так званого Контрактового дому пам’ятного знаку видатному угорському музиканту Ференцу Лісту. Відомий композитор і піаніст свого часу багато разів приїжджав і виступав з концертами в Києві.
В кінці 2009 року, в рамках програми „Угорські дні в Україні”, зусиллями Київського товариства угорців організовано відкриття пам’ятника угорському національному поету – Шандору Петефі.
У 2009 році 20-го серпня, в день національного свята Угорщини, Товариство отримало від прем’єр-міністра Угорщини високу державну нагороду за вагомий внесок в розвиток і збереження культури, ідентичності і мови угорських національних громад за кордоном і в зв’язку з 20-річним ювілеєм існування Товариства.

Контакти:
тел.: +38(044) 536 1883,
e-mail: umdszkijev54@gmail.com.
Сторінка на ФБ: Magyarok Kijevi Egyesülete.
Керівник київського товариства угорців: Дюла Петнегазі
Для вступу в товариство Скачати Заяву-Анкету можна ТУТ

Поділись з друзями:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 коментарів “Київське товариство угорців

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *