78 років тому у Хусті проголошено самостійність Карпатської України

Пропонуємо Вашій увазі низку матеріалів про події на Закарпатті 1939 року
Карпатська Україна Герб

1939: проголошення незалежності Карпатської України
В час, коли Україна була розділена між Польщею та СРСР, несподівано для “світових держав” прапор української незалежності підняли на Закарпатті. Цій молодій державі судилося першою з інших земель України зустріти нацистський напад. Рідкісна кінохроніка Карпатської України.
http://www.istpravda.com.ua/videos/2011/03/14/31517/

Уряди Карпатської України – Історія
Закарпаття, автохтонне населення якого складали русини-українці, протягом століть входило до складу чужих держав. Зокрема, після розпаду Австро-Угорської монархії воно, згідно з Сен-Жерменським мирним договором 1919 р., було включене до складу Чехословацької Республіки під назвою «Підкарпатська Русь» як автономна одиниця з найширшими правами: автономним сеймом з юрисдикцією в питаннях мови, освіти, релігії і місцевого самоуправління, губернатором, що призначався президентом ЧСР, представництвом в парламенті республіки. Через відсутність можливостей возз’єднання Закарпаття з Україною, чого вимагала переважна більшість населення, представники політичних сил краю під впливом активної позиції в цьому питанні закарпатської еміграції в США і намірів країн Антанти вирішили орієнтуватися на новоутворену ЧСР, яку справедливо вважали меншим злом. Таке рішення було оптимальним варіантом розв’язання питання про державно-правове визначення Закарпаття.
http://www.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=661967

15 березня – річниця незалежності Карпатської України. ІНФОГРАФІКА
Однією із ключових дат у рамках Року Української державності, проголошеного Інститутом національної пам’яті, є 15 березня. Саме цього дня у 1939 році була створена незалежна Карпатська Україна.
http://www.istpravda.com.ua/short/2016/03/15/149015/

“Наступна європейська війна почнеться в Україні”. Журнал Look, 1939. КАРТА
14 березня 1939 року американський “глянець” опублікував статтю про плани Гітлера щодо України – найбільшого на той час бездержавного краю Європи. Наступного дня Карпатська Україна вступила у бій з угорськими союзниками нацистів.
http://www.istpravda.com.ua/articles/2016/03/21/149023/

Микола ВЕГЕШ
Велич і трагедія Карпатської України
http://www.spas.net.ua/index.php/library/article/65

Карпатська Україна у спогадах очевидців, 1938–1939 рр.
До популярних напрямків соціально-гуманітарних досліджень в Україні віднедавна належить метод усної історії, головним предметом вивчення якого є суб’єктивний досвід окремої людини. Цифрова революція кін. ХХ – поч. ХХІ ст. і наявність багатьох невивчених пластів «репресованої пам’яті» у посттоталітарному українському суспільстві сприяли активному залученню усноісторичного методу для розробки різних тем з історії минулого століття (досвіду тоталітаризму, війни, окупації, репресій, колективізації, Голодомору, депортацій, національно-визвольних рухів тощо).
http://www.territoryterror.org.ua/uk/publications/details/?newsid=462

До річниці проголошення Карпатської України в інтернеті опублікували фото та документи очільників повстання
76 років тому, 15 березня 1939 року, було проголошено незалежність Карпатської України. Центр досліджень визвольного руху спільно із Архівом СБУ до річниці цих подій оприлюднили у Електронному архіві визвольного руху колекцію документів та фотографій про створення Карпатської України та її війська — Карпатської січі.
http://www.istpravda.com.ua/short/2015/03/17/147905/

Василь Ґренджа-Донський
Щастя і горе Карпатської України
http://litopys.org.ua/grendzha/grendzh.htm

Поділись з друзями:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *